Przedsiębiorstwa zazwyczaj korzystają z wielu różnych systemów informatycznych.
Dział księgowości korzysta z oprogramowania księgowego, sprzedaż z systemów CRM itd. Integracja systemów informatycznych ma na celu skomunikowanie z sobą poszczególnych systemów informatycznych oraz umożliwienie korzystania przez wszystkie systemy z tych samych zasobów. Chociaż funkcje w każdym z programów są zupełnie inne, to część wykorzystywanych danych bądź urządzeń jest taka sama dla więcej niż jednego z nich. Zintegrowane systemy oprogramowania dają nam większe korzyści niż gdybyśmy korzystali z każdego programu osobno.
Jakie metody są najczęściej wykorzystywane w integracji?
Integracja systemów informatycznych w firmie może zostać wykonana na różny sposób, w zależności od konkretnych potrzeb. Najpopularniejsze metody integracji to:
- integracja poprzez pliki – najłatwiejsza metoda integracji systemów, możliwa między aplikacjami wykonanymi w różnych technologiach
- integracja baz danych – integracja wykorzystująca mechanizmy obecne we współczesnych bazach danych. Umożliwia współdzielenie danych i obiektów bez ingerencji w aplikację
- integracja kilku programów do jednej bazy – złożona metoda integracji. Zapewnia natychmiastową dostępność danych oraz może ograniczyć koszty licencji
- integracja oparta na magistrali – najdroższe do wdrożenia rozwiązanie wymagające stałego utrzymania. Zapewnia szybki dostęp do danych, porządkuje przepływ danych w firmie i dostarcza dane w sposób odpowiedni dla poszczególnych aplikacji.
Na rynku dostępne są również zintegrowane systemy ERP tworzące interaktywne środowisko, obejmujące całość procesów zachodzących w firmie. System taki składa się z poszczególnych modułów, dzięki czemu można go dostosować do aktualnych potrzeb firmy.
Jakie korzyści przynosi integracja systemów?
Integracja systemów informatycznych niesie szereg korzyści. Najważniejsze z nich, to:
- spójność danych;
- łatwy dostęp do zasobów;
- łatwiejszy dostęp do poszczególnych systemów informatycznych;
- możliwość korzystania z tych samych danych przez wiele różnych systemów.
Czy warto wykonać integrację systemów informatycznych?
Chociaż koszt integracji systemów informatycznych może wydawać się wysoki, to warto poświęcić na to środki. W dłuższej perspektywie zintegrowane systemy informatyczne mogą przynieść firmie spore oszczędności, choćby związane z zakupem licencji na oprogramowanie.