Nasze komputery przechowują bardzo wiele danych, od zdjęć po istotne dokumenty prywatne lub służbowe. Nikt z nas nie chciałby ich stracić. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku urządzeń firmowych, posiadających jeszcze więcej efektów pracy twórczej. Niestety, zdarza się, że sprzęty ulegają awarii, które powodują utratę cennych materiałów. Wówczas za wszelką cenę staramy się odzyskać dane. Postęp technologiczny daje informatykom bardzo wiele możliwości w tej kwestii, jednak czasem nawet najbardziej wykwalifikowany specjalista nie może nic zrobić, a foldery z ważnymi plikami przepadają bezpowrotnie. W takiej sytuacji bardzo wielu z nas żałuje, że nie zrobiło kopii zapasowej.
Backup danych to tzw. kopia bezpieczeństwa, która chroni nasze dane przed ich całkowitą utratą w trakcie awarii lub uszkodzenia systemu. Dzięki niej mamy pewność, że w żadnych okolicznościach nie stracimy efektów naszej pracy i przejawów twórczości. Kopię zapasową można wykonać samodzielnie bądź też z pomocą serwisów informatycznych, które posiadają profesjonalne oprogramowania zabezpieczające dane. Ta druga opcja szczególnie sprawdzi się w przypadku firm, które na co dzień operują niezliczoną ilością cennych danych. Zabezpieczając się w ten sposób, przedsiębiorcy nie muszą się martwić o duże starty finansowe związane z utratą służbowych materiałów.
Jak zrobić backup danych?
Najprostszym sposobem wykonywania kopii bezpieczeństwa jest zapisywanie danych na dyskach zewnętrznych. Ich wadą jest jednak mała pojemność, która zmieści ograniczone ilości danych. Kopie wykonywane na dyskach zewnętrznych sprawdzą się w przypadku osób prywatnych, które chcą zabezpieczyć niewielkie ilości materiałów. Ci, którzy dysponują znacznie większą liczbą danych, powinni zapisywać je na innych dyskach twardych lub w internetowej chmurze. Dyski twarde, które znajdują się na tym samym komputerze, co główne materiały, także mogą zostać utracone w trakcie uszkodzenia systemu. Takie rozwiązanie nie zabezpiecza więc całkowicie naszych plików.
Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku backupu w chmurze. Aby móc w ten sposób kopiować swoje dane wystarczy być podłączonym do sieci. Istnieje wiele powszechnie dostępnych, internetowych miejsc do przechowywania. Wśród nich najbardziej popularne to: Dysk Google, Dropbox, iCloud czy Copy.com. Największą zaletą tego typu kopii jest duża pojemność dysków. Co więcej, materiałów nie trzeba kopiować ręcznie. Można skonfigurować automatyczne tworzenie kopii zapasowych, co pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale również daje gwarancję, że żadne pliki nie zostaną pominięte. Wystarczy zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie i wybrać lokalizację katalogu, który ma się synchronizować. Wówczas zapisywane w tym miejscu dokumenty będą samorzutnie przenoszone na chmurę.
Niestety, mimo wielu zalet backup w chmurze także nie daje całkowitej pewności co do bezpieczeństwa przechowywanych plików. Choć awarie serwerów nie zdarzają się często, nie są wykluczone. Ponadto, firmy świadczące takie usługi nie przechowują danych wiecznie. I choć to wciąż jedna z lepszych opcji zabezpieczenia danych, warto mieć na uwadze jej zawodność. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego oprogramowania najlepiej skontaktować się z serwisem informatycznym, który przygotuje propozycje najpewniejszych backupów. Na Śląsku profesjonalną obsługą informatyczną firm zajmuje się Symex. W bogatej ofercie usług nie brakuje narzędzi gwarantujących bezpieczeństwo danych. Automatyczny backup, szybkie odzyskiwanie danych, weryfikacje plików i możliwość ich szyfrowania to tylko część zalet oprogramowań, które doskonale zabezpieczą dane Waszych firm.