Jakie czynności serwisowe IT można wykonać zdalnie?

Nie każda awaria komputera oznacza konieczność oddawania sprzętu do serwisu. Wykorzystanie nowoczesnych możliwości technologicznych sprawia, że dostępne są sposoby zdalnej naprawy usterek uszkadzających lub spowalniających pracę komputerów. Zdalny serwis zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. To rozwiązanie jest komfortowe zarówno dla użytkowników komputerów, jak i informatyków. Mianowicie zapewnia sprawną i efektywną pomoc bez wychodzenia z domu. Nie trzeba też czekać na odbiór sprzętu, a usuwanie awarii przebiega błyskawicznie.

Jakie naprawy obejmuje zdalny serwis?

Okazuje się, że zdalna naprawa komputerów dotyczy coraz więcej różnego rodzaju czynności serwisowych. Jest wykorzystywana nie tylko do rozwiązywania nieskomplikowanych błędów, ale także i coraz częściej poważniejszych uszkodzeń systemowych. Wśród najpopularniejszych usterek naprawianych bez konieczności fizycznej interwencji informatyka znajdują się problemy z:

  • Zawieszaniem komputera,
  • Niesprawnie działającymi aplikacjami,
  • Obsługą programów,
  • Instalowaniem pakietów MC Office,
  • Instalowaniem oprogramowań antywirusowych,
  • Optymalizacją stron internetowych,
  • Usuwaniem wirusów i programów szpiegujących,
  • Błędami systemowymi.

Oprócz tego dzięki zdalnemu serwisowi użytkownicy komputerów mogą skorzystać z pomocy informatyków przy konfigurowaniu pracy drukarek lub innych urządzeń zewnętrznych z systemem komputerowym. Ponadto, możliwa jest również instalacja sterowników. Zdalna naprawa nie wyklucza też odzyskiwania usuniętych z komputera danych.  Nawet ta, z pozoru skomplikowana czynność serwisowa, nie sprawia trudności specjalistom wykonującym swoją pracę wyłącznie dzięki połączeniu internetowemu lub telefonicznemu z klientem.

W jaki sposób przebieg zdalna naprawa komputerów?

Zdalny serwis komputerów rozpoczyna się od zgłoszenia problemu informatykowi, najczęściej w trakcie rozmowy telefonicznej. Wówczas fachowiec na podstawie opisanych przez klienta kłopotów w funkcjonowaniu sprzętu, ocenia, czy dana usterka wymaga jego fizycznej interwencji, czy może wystarczy wykonanie czynności serwisowych w sposób zdalny. Jeśli uszkodzenie kwalifikuje się do serwisu poprzez połączenie internetowe, informatyk tłumaczy użytkownikowi, co musi zrobić, by udostępnić mu dostęp do swojego komputera. Zazwyczaj naprawa polega na pobraniu odpowiedniej aplikacji, za pomocą której fachowcy przeprowadzają czynności serwisowe bez wychodzenia z domu.

Klient w tym czasie zazwyczaj pozostaje na łączach z informatykiem, kontrolując wykonywane przez niego czynności bądź też monitorując jakość połączenia internetowego, które jest kluczowe, jeśli chodzi o efektywny i sprawny serwis. Najczęściej nie musi on wykonywać żadnych dodatkowych czynności, aczkolwiek dobrze, gdy zastosuje się do zaleceń fachowca, który może wymagać od niego określonej reakcji podczas naprawy sprzętu. Dopiero po wyeliminowaniu usterki i ocenie sprawności działania komputera, klient płaci za wykonaną usługę.

chcesz wiedzieć jak do nas trafić? Kontakt - Symex

aktualności z branży

Lokalizacja - Symex

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy